Pirkanmaan hyvinvointialueen ensimmäinen selkokielinen kinestetiikan peruskurssi päättyi 24.9.2024. Kouluttajana kurssilla oli kinestetiikkakouluttaja Jaana Ahonen, ja kurssi pidettiin Koukkuniemen Juhlatalossa.

Ryhmä kielitaito vaihteli, sillä mukana oli niin kantasuomalaisia kuin sekä pitkään Suomessa asuneita että hiljattain maahan muuttaneita lähihoitajia, hoiva-avustajia ja sote-alan opiskelijoita. Kurssilaiset työskentelevät ympärivuorokautisessa hoivassa ja kotihoidossa. Kurssilaisten sanavarasto kehittyi huimasti, ja kulttuurisidonnaiset asiat – kuten kenkälusikka – esiintyivät monille ensimmäistä kertaa.

Kurssilla opetusta tuki Suomen Kinestetiikkayhdistyksen selkomateriaali, ja kurssin idea oli Jaana Ahosen.

– Peruskurssin kieli on tavallista puhekieltä helpompaa ymmärtää. Kouluttajalla pitää olla selkokielen tuntemusta, kertoo Jaana.
– Selkokielisen kurssin kouluttajan tulee olla rauhallinen ja kärsivällinen. Hänen pitää kannustaa ja antaa osallistujalle aikaa itsensä ilmaisemiseen, eli toteuttaa opetuksessaan juuri kinestetiikkaa! Jaana hymyilee.

Kurssilaisten kommentteja kurssista:
– Tämä on ollut iloinen ja nauravainen ryhmä. Hymy on ollut herkässä.
– Puhe oli selkeää ja ymmärsin paremmin kuin yleensä.
– Tulin kurssin toiseen osaan vaikka olin lomalla, koska tässä ryhmässä oli omankielisiä osallistujia, mikä auttaa ymmärtämään syvemmin, mitä tehdään.
– Täällä sai apua, jos ei ymmärtänyt.