Suomen Kinestetiikkayhdistys oli mukana Kehittyvä vanhustyö -messuilla Oulussa 11.3.2025. Tapahtuma oli suunnattu hoivatyön ammattilaisille, ja se vetikin paikalle runsaasti ammattilaisia Pohjois-Suomesta.
Kinestetiikka- ja avekkikouluttaja Raimo Lappalainen piti messuilla esityksen aiheesta Koskettava kohtaaminen kinestetiikan keinoin. Osallistujat pääsivät kohtaamaan ja koskettamaan vieruskavereitaan. Aiheen tiimoilta tuli runsaasti naurua ja hoksaamisia.
Kinestetiikkayhdistyksen standillä olivat Raimon lisäksi kouluttajat Virpi Jaatinen, Marja Klasila ja Mervi Kaikkonen. Standillä kävikin melkoinen kuhina, kinestetiikkakassit ja kynät menivät kuin kuumille kiville. Päivä oli täynnä mukavia kohtaamisia ja pohdintoja kinestetiikan mahdollisuuksista ja hyödyntämisestä arjessa hoivatyössä. Päivä osoitti, että kinestetiikalla on kysyntää!
Päivästä jäi mukava tunnelma, oli paljon mukavia kohtaamisia. Osalla osallistujista oli jo hyvin tietoa kinestetiikasta ja he olivat innostuneita kuulemaan lisää aiheesta. Moni antoi palautetta siitä, että peruskurssit täyttyvät niin nopeasti, ettei mukaan mahdu, ja niitä kaivattiinkin lisää.